Amerikai kutatók nemrégiben azt vizsgálták, hogy a gyomorégésre felírt savlekötők mennyiben segítik, illetve mennyiben gátolják a fogászati implantátumok csonthoz kötődését.
Ugyanis a fogászati implantátum beültetése csak abban az esetben lehet sikeres, ha a csont, amihez az implantátumot rögzítik, elfogadja az implantátumot. Ezt azonban egyes gyógyszerek befolyásolhatják, ugyanis vannak olyan gyógyszerek, amelyek befolyással bírnak a csont-anyagcserére, és a csontsejtek szaporodására.
A több mint 700 beteg adatait feldolgozó vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy ahogy azt már korábban tudni lehetett, vannak olyan gyomorégésre felírt gyógyszerek, amelyek csökkentik a kalcium felszívódását a csontokban és általában növelik a csonttörések lehetőségét. De arra a kutatók sem számítottak, hogy ezeknek a gyógyszereknek annyira negatív hatásuk lehet, mint amire ők előzetesen számítottak. Ugyanis a 700 beteg adatainak feldolgozásakor kiderült, hogy igenis van különbség azok között az implantátummal rendelkező betegek között, akik savlekötő gyógyszert szednek és azok, akik nem.
Azonban a kutatók is úgy vélik, hogy további klinikai vizsgálatoknak kell feltárniuk a különbségek okait, és meghatározni a savlekötő gyógyszerek megfelelő alkalmazását.
Ez a kutatás azonban kihatással lehet más ortopédiai beavatkozásokra is, például a csípő- és térdprotézisre is, mert ugyanazok a mechanizmusok mennek végbe, mint a fogimplantátumok esetében, vagyis egyes savlekötő gyógyszerek befolyással bírnak a csontanyagcserére, és a csontsejtek szaporodására.