Barion Pixel

A reflux egyik szövődményét jelezheti vagy a gyógyszeres kezelés mellékhatásaként léphet fel az állandó fáradtság.

Egy nemrégiben napvilágot látott amerikai tanulmány megállapította, hogy az erozív nyelőcsőgyulladás ( a nyelőcső alsó részének fekélyesedése és gyulladása) a gyomor-nyelőcső reflux betegség egyik leggyakoribb szövődménye. A nyelőcső fekélyének vérzése vérszegénységhez vezethet, amely tartós fáradtsághoz vezethet. A vérszegénységet ezért tartják a gyomor-nyelőcső reflux betegség egyik figyelmeztető jelének.

Azonban nem csak a nyelőcsőgyulladás, hanem gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet az állandó fáradtság. Nagyon sok ember orvosi ellenőrzés nélkül szed nem vényköteles gyógyszereket a reflux betegségére. Azzal azonban nincs tisztában, hogy a hisztaminblokkolók mellékhatásként fáradékonysághoz vezethetnek. A protonpumpa-gátlók is fáradtságot okozhatnak, azonban ezek a gyógyszerek olyannyira csökkentik a gyomorsav termelődését, hogy az emberi szervezet így nem tudja hatékonyan kivonni az elfogyasztott ételekből a vasat és a B12 vitamint. Így azok a betegek, akik protonpumpa- gátló gyógyszert szednek, és nem jutnak hozzá ezekhez az alapvető vitaminokhoz nagyobb eséllyel lesznek vérszegények és fáradékonyabbak. Ezért ezeknek a betegeknek érdemes időben felkeresni egy orvost, aki a kivizsgálás után el tudja dönteni, hogy a fenti tünetek csak a gyógyszer mellékhatásaiként jelentkeztek, vagy valami más a háttérben.

állandó nappali fáradtság

Persze az állandó nappali fáradtságnak az oka lehet a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Azonban azok az emberek, akik refluxban szenvednek, azoknál a rossz alvás az éjszakai gyomorégéskor érzett fájdalomból és a hirtelen fellépő köhögőrohamból adódhat, ami miatt éjszaka többször is fel kell kelniük.

Van úgy azonban hogy a refluxnak semmi köze nincs a fáradékonysághoz, hanem egészen más betegségekre figyelmeztet. Ilyen lehet például a depresszió, a szívbetegség, a pajzsmirigy-betegség, és a máj- vagy veseelégtelenség.

Mindez azonban csak azután derülhet ki, ha az állandó fáradtság érzésével felkeres egy orvost, aki a kivizsgálás után, megállapítja a helyes diagnózist.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük